Cilt Bakımı

Ayşe Yalman - Güzellik | Medikal | Akademi

Cilt Bakımı

Medikal cilt bakımı; dermokozmetik ürünler ve ileri teknoloji cihazlar yardımıyla cilt yüzeyindeki siyah noktaların, ölü cilt hücrelerinin, sebum, toksik gibi gözenek tıkayan maddelerin ciltten uzaklaştırılarak, cildin derinlemesine temizlenmesi işlemidir. Cildin detaylı temizliği ile cilt dokularının nefes alması sağlanarak, parlak, canlı ve sağlıklı bir görünüm elde edilir.

Günümüzde ulaştığımız belgelere baktığımızda tarih boyunca farklı kültürlerde çeşitli cilt bakım rutinleri olduğunu görüyoruz. Eski Mısır kaynaklarına göre milattan önce 3000’li yıllarda cilt temizliğini sadece üst sınıf kişiler gerçekleştiriyordu. Kleopatra’nın deniz kumunu yüz maskesi olarak kullanması eski dönemlerde de pürüzsüz bir cilt için doğal maskelerden yararlanıldığına işaret ediyor. 17. yüzyılda beyaz bir cilt, güzellik ve asalet sembolüydü. Bu sebeple kişiler ciltlerini güneşten koruyarak ve ciltlerine sirke sürerek cilt beyazlıklarını korumaya çalışıyorlardı. 19.yüzyılda ise artık beyaz bir görünüm elde etme isteğine ek olarak bir de kırışıklıkları ortadan kaldırma algısı popülerleşmeye başlamıştı. Böylece kırışık önleyici kremler ve maskeler üretilmeye başlandı. 20. yüzyıla geldiğimizde ise artık sadece kırışıklıkları önlemek değil genç görünümü geri getirmek üzerine teknolojik çalışmalar yapılmaya başlandı. Artık günümüzde kullanılan ileri teknolojik cihazlar sayesinde hem cildimizi yenileyip sağlıklı bir görüntü elde etmek hem de cilt sorunlarını tedavi etmek mümkün hale geldi.

Medikal Cilt Bakımı Faydaları Nelerdir?

Cilt bakım uzmanı ve donanımlı bir klinikte uygulanan medikal cilt bakımı ile derinlemesine temizlenen cilt, yenilenerek canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşur. Medikal cilt bakımı ile kan dolaşımı ve lenf drenajı canlanarak cildin oksijen seviyesi yükselir. Ciltteki sebum ve nem seviyesi dengelendiği için cilt sivilce ve siyah noktalardan arındırılır. Leke, cilt tonu eşitsizlikleri, sivilce izi gibi cilt problemleri tedavi edilerek ciltte sıkı, parlak ve pürüzsüz bir görünüm sağlanır.