Plazmapen

Ayşe Yalman - Güzellik | Medikal | Akademi

Plazmapen

Ameliyatsız göz kapağı estetiği olarak ünlenen Plazma pen daha sonra tüm yüzde, özellikle kırışıklıkları yok etmede kullanılmaya başlar çünkü cilt yenileme, gençleştirme, lifting, sıkılaştırma ve daha birçok kazanımı olan son derece etkili bir uygulamadır. 

Kimyager Irving Langmuir’e 1928 yılında Nobel ödülü kazandıran plazma, maddenin dördüncü hali olarak nitelendirilir. İyon ve elektronlardan oluşan iyonlaşmış gaz, maddenin plazma hali olarak literatüre geçer. Plazmada, bağlanmamış durumdaki nötr parçacıklar düşük elektrik akımı ile harekete geçirilerek fiziksel ve kimyasal tepkime yaratılır. Bu tepkime, sınırlı mikro hasar ile cildi yenileyen Plazma Pen tekniğinin temelini oluşturur. 

Plazma Pen Nedir?

Plazma enerjisinin kozmetik amaçlı kullanımını sağlayan plazma pen, bir cilt yenileme sistemidir. Plazma kalem, uygulama bölgesinde gaz halinde bulunan azot ve su buharını iyonize ederek plazma enerjisi ile cilt yüzeyinde noktalar halinde yanık benzeri hasar yaratır. 

Belli bir mesafeden uygulanan plazma pen, diğer birçok cilt yenileme sisteminden farklı olarak derin dokularda değil cilt yüzeyinde etkilidir. Plazma kalem ile cilt arasındaki mesafede, havada asılı bulunan su buharı ve azot, kalemin ucundan çıkan enerji ile tepkimeye girdiği anda ortaya çıkan moleküler değişim cilt yüzeyindeki yenilenmesi istenen dokuyu, minik noktalar halinde hava uçurur. 

Katıdan direk olarak gaza geçişi sağlayan plazma enerjisi, cilt yüzeyini iyonize eder. Cilt yüzeyi noktalar halinde buharlaştırılır. Bu sınırlı hasarı tedavi etmek için harekete geçen cilt, kısa sürede minik yara kabukları ile birlikte tüm cildi onarır, yeniler. 

Plazma Pen Nasıl Uygulanır?

Uygulama bölgesi anestezik kremle uyuşturulduktan sonra plazma kalem belirlenen bölgeye milimetrik aralıklarla atışlar yapar. Uygulama bölgesinde yanık gibi görünen küçük kahverengi noktalardan bir ağ görüntüsü ortaya çıkar.   

İşlem yapılacak bölgeye ve uygulamanın amacına göre seans süresi değişir. Plazma pen başta göz çevresi olmak üzere yüzün tamamında güvenle uygulanmaktadır. Derinliği oldukça düşük olması sebebiyle göz çevresi gibi hassas dokularda işlem yapmak için uygun bir sistemdir. 

Tek seansta muhteşem sonuçlar elde edilebilen, hasta memnuniyeti yüksek bir uygulamadır fakat iyileşme süreci zaman zaman meşakkatli olabilir. Hastanın bu konuda doğru şekilde bilgilendirilmesi, plazma penin başarısı açısından önemlidir. 

Plazma Pen Hangi Tedavilerde Kullanılır?

Cilt yenileme uygulamalarının birçok amacı olabilir; lekelerden kurtulmak, cildi canlandırmak, kırışıklıkları yok etmek gibi. Plazma pen uygulaması ilk başlarda lifting etkisi ile göz kapağını kaldırmak için kullanılır fakat kısa süre sonra, bir cilt yenileme ve gençleştirme sistemi olarak göz çevresi dışında tüm yüz, boyun ve dekolte bölgesinde kullanılmaya başlanır.